Kuidas tulla toime üksildusega?

Kuidas tulla toime üksildusega?

Üksildus on miski, millega paljud meist rinda pistavad. Üksildus ei kipu hoolima ka sellest, kas me päriselt üksinda oleme. See tunne võib tabada ka siis, kui oleme ümbritsetud inimestest, kellega me ei tunne seotust või lähedust. Üksindus ei too aga tingimata kaasa üksildust.

Mida siis teha, kui üksildus närima hakkab? Esiteks tahame meenutada, et see tunne on väga normaalne – me oleme inimestena ütlemata sotsiaalsed loomad ja vajamegi suhtlust, lähedust ja tuge.

Meelde tasub tuletada, et üksilduse-tundes pole sa tegelikult üksi – kindlasti on teisi, kes samuti pikisilmi toetavat suhtlust igatsevad. Tuleb vaid nad üles leida!

Kuidas hoida kontakti sõprade või lähedastega?

Isegi kui sõprade-lähedastega ei saa füüsiliselt kokku saada (näiteks koroonapandeemia ajal), on võimalusi suhtluse ülalhoidmiseks mitmeid:

  • Tee sõpradega videokõnesid. Kui üksildus ei anna rahu, võid sõbraga teha pikki videokõnesid, mis toimetamiste taustal kasvõi terve päev kestavad. Te ei pea kogu aeg rääkima, võite oma asjadega tegeledes pakkuda lihtsalt teineteisele seltsi. Saate vahepeal lobiseda justkui oleksite koos.
  • Veebis on palju võimalusi ka ühiselt filme või videoid vaadatajoonistadamängida laua– ja arvutimänge.
  • Võta ühendust tuttavate või sõpradega, kellega pole ammu suhelnud. “Tead, me pole küll ammu rääkinud, aga tulid mulle mõttesse!” on üks variant nendega vestluste avamiseks.
  • Kui Sul on sugulasi – helista neile! Sinu kõne võib neile tuua suurt rõõmu. Ja äkki on Su sugulaste või naabrite seas kedagi, kes vajaks abi poest toidu toomisel või muul moel?
  • Kui pea on paks ja kõik toaseina iseärasused läbi uuritud, siis on võimalik haarata kaasa kas kõrvaklapid või sõber ja ohutus kauguses minna õue jalutama.

Aga kui mul polegi kedagi..?

  • Hakka vabatahtlikuks! Selleks on palju kanaleid, näiteks Kogukond AitabVabatahtlike Värav ja Helpific.
  • Noortekeskused tegutsevad ka veebipõhiselt! Leia endale lähim noortekeskus ning kui neil ei ole juba veebilehele või Facebooki kirjutatud vahvaid tegevusi, millest osa võtta saaks, siis kirjuta neile!
  • Facebookis ja paljudes teistes keskkondades (k.a. erinevate ülikoolide, koolituskeskuste veebilehtedel jms) pakutakse palju põnevaid veebipõhiseid koolitusi, milles osa võttes võib peale uute teadmiste saamise ka mõttekaaslaseid leida

Kuidas taluda üksinda olemist?

  • Meelt lahutada ja ennast arendada aitavad kindlasti sarjad, filmid ja podcast’id. Muusika tähtsat rolli teab vast igaüks, aga vahel on vaikuse lõhkumiseks hea ka mõni sari näiteks lihtsalt taustale mängima panna.
  • Muidugi raamatute ja audioraamatute toel. Viimaseid leiab tasuta eestikeelsena e-raamatukogust ELLU, ingliskeelseid teoseid aga näiteks Z-library’st.
  • Loominguline tegevus – kirjutamine, joonistamine, maalimine, ehitamine, käsitöö, laulmine, pillimäng – annab võimaluse nii midagi oma kätega luua kui selle käigus emotsioone välja elada. Kui märkad mõtet, et “ma ei oska ju neist midagi” – siis haara härjal sarvist, kõik on õpitav!
  • Tee trenni või arenda hetkes olemise ehk mindfulness’i oskuseid. Nende mõlema koduseks harrastamiseks leiab Youtube’ist kuhjakaupa videoid.
  • Mine üksi õue geopeitust, Pokemon Go’d või mõnda muud telefonimängu mängima.
  • Hoolitse mingi elusolendi eest. Kui karvaseid, sulelisi või neljajalgseid kodus ei ole, siis väikseid taimebeebisid saab enda ellu alati tuua.
  • Väljenda frustratsiooni! See olukord ongi muserdav, ja seda tunnet ei pea eneses hoidma.
  • Meenuta endale, et üksi olemise oskus on üks kõige kasulikum oskus, mida arendada. Aga nagu iga oskus, vajab ka see natuke harjutamist!

Aga kui üksildus on talumatu?

Kui eelnevalt toodud mõtted ei andnud Sulle vajalikku tuge ning tugev üksildus, ärevus või muud mured Su igapäevaelu siiski häirivad, siis otsi julgelt abiPeaasi.ee lehelt leiad palju toetavat infot ning muredest enda või mõne lähedase pärast võid julgelt kirjutada Peaasja e-nõustajatele. Samuti oskavad raskustes tuge anda ka nõustajad, kellele saab chati vahendusel 24/7 kirjutada lehtedel palunabi.ee või lasteabi.ee.